UaRuEnDeItFrEsDk Nor

Сурогатне материнство в Україні

Сурогатне материнство в Україні

Найчастіші запитання

12 /12 /11
15 /01 /10
12 /01 /10
Річард Золан
"Дорогоцінні миті"Ми з дружиною дуже хотіли б завести дитину, чули про сурогатне материнство, але не знаємо, чи законно це? Чи можуть нам не віддати нашої дитини?

Україна по праву вважається одним з визнаних центрів сурогатного материнства в світі. Сурогатне материнство на Україні абсолютно законно і регулюється діючим Сімейним кодексом України та рядом інших нормативних актів. Ви можете вільно реалізувати свої права на батьківство і материнство на Україні. Пункт 2 статті 123 Сімейного кодексу України встановлює походження дитини при застосуванні методів штучного запліднення і чітко визначає батьками народженого сурогатною матір'ю дитини подружню пару, яка надала свої гамети і скористалася послугами сурмами. Пункт 3 цієї ж статті закріплює можливість використовування подружжям при ЕКО донорських ооцитів, при цьому ембріон у будь-якому випадку вважатиметься тим, що походить від подружжя. В доповненні до Закону України "Про трансплантацію органів і інших анатомічних матеріалів людини" від 16 липня 1999 року сказано, що подружжя, яке дало згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій, володіє в повному об'ємі батьківськими правами і обов'язками по відношенню до дітей, які народилися в результаті цих методик.

Хто і як повинен реєструвати дитину після його народження?

Ми беремо на себе всі формальності, пов'язані з реєстрацією дитини в органах РАГС. Після народження дитини здійснюється стандартна процедура оформлення акту цивільного стану відносно новонародженого. Поява його на світл від сурогатної матері ролі в даному випадку не грає. Ще до народження дитини сурмама підписує підготовлену нами особливу згоду про те, що вона не заперечує проти запису батьками дитини її "замовників", яке нотаріально завіряється і стає ще однією додатковою гарантією для Вас.

Процес народження дитини за допомогою сурогатної матері складний і багатоетапний. Розкажіть, ніж саме може допомогти нам ваша компанія?

Наша компанія є першої на Україні юридичною компанією, що спеціалізується виключно на правовому забезпеченні сурогатного материнства і комплексному веденні ексклюзивних програм, пов'язаних з сурогатним і репродуктивним материнством, що персоналізуються. Ми можемо запропонувати Вам як декілька різних типових пакетів послуг, так і окремі послуги з супроводу появи на світло Вашої дитини. Ми із задоволенням розробимо по Вашому бажанню спеціальний пакет послуг саме для Вас, виходячи з Ваших вимог або ж Вашого бюджету на дану програму. Комплексні пакети включають не тільки підбір кандидатури сурогатної матері, але і повну організацію і координацію всього процесу - від затвердження Вами кандидатури сурогатної матері і аж до пологів і отримання Вами свідоцтва про народження Вашої Дитини.

Від Вас буде потрібно тільки сформулювати свої побажання до кандидатури сурогатної матері і вибрати сурмаму з трьох запропонованих нами кандидатур, які до цього моменту вже пройдуть повне медичне обстеження за наказом №579 Мінохоронздоров'я України і обстеження у вибраній Вами клініці. Всі інші турботи, пов'язані з реалізацією даної програми і з веденням вагітності ми беремо на себе!

Чи можемо ми знайти сурогатну матір самі? В Харкові, Львові і Києві в Інтернеті зустрічається велика кількість оголошень про надання такого роду послуг. Які переваги пошуку через компанію?

Якщо Ви займаєтеся пошуком сурмами самостійно, дуже високий ризик того, що вас обдурять, таких випадків дуже багато. Бажаючи взяти участь в даній програмі, дівчата підроблюють довідки про стан свого здоров'я, деколи вступають в змову з лікарями і навіть імітують вагітність. Є жінки, які просто хочуть пожити за ваш рахунок у великому місті і влаштувати своє особисте життя. Є і шахрайки, які просять вислати грошей на обстеження, на дорогу - а потім перестають відповідати на листи і дзвінки. Бувають випадки, коли сурмами у декілька разів збільшують суму свого гонорару після настання вагітності, шантажуючи батьків її перериванням. Отже ви ризикуєте залишитися і без грошей, і без дитини.

 • Наша компанія пропонує вам свої гарантії і вибір з десятків жінок, що вже є в нашій базі даних, відібраних і перевірених на предмет їх відповідності існуючим вимогам українського законодавства.
 • В нашій компанії вам не просто знайдуть сурмаму, але також допоможуть здійснити вибір клініки, візьмуть на себе повний контроль за її медичним обстеження відповідно до вимог Міністерства охорони здоров'я України.
 • Ми вирішимо всі необхідні питання пов'язані з логістикою: організація і забезпечення перебування сурмами в Києві або ж будь-якому іншому крупному українському місті, зустрічі, транспорт і т.п.
 • Компанія так само готує і укладає Угоди між Біологічними батьками і Сурогатною матір'ю про виношування дитини відповідно до Ваших вимог і з урахуванням наших рекомендацій, заснованих на букві закону і нашій обширній практиці.
 • Відповідальність протягом всього періоду реалізації програми сурогатного материнства за запропоновану нами кандидатуру ми повністю беремо на себе.
 • У разі неможливості (за будь-яких обставин) для підібраної нами сурмами взяти участь в даній програмі, програма буде відновлена з іншою наданою нами кандидатурою без яких-небудь додаткових фінансових витрат з вашої сторони.

Чи є можливість зустрітися з кимось з тих, хто вже став батьком з вашою допомогою? Чи зустрічаються учасники програми сурогатного материнства для обміну досвідом?

В своїй діяльності ми керуємося принципом недоторканності приватного життя, що охороняється українським законодавством, і строго дотримуємося конфіденційності наших клієнтів, серед які немало людей публічних і легко впізнанних. Через специфіку юридичної діяльності і особливості реалізованих нами програм ми не даємо інформації про наших клієнтів і вже здійснених нами програм. Для кожної програми призначається персональний менеджер, та й він має доступ лише до інформації, що необхідна йому по конкретній програмі. Після закінчення програми файли з особистою інформацією знищуються. Зрозуміло, клієнти наші між собою не спілкуються, але деколи по їх рекомендаціях приходять нові клієнти.

Нам пропонували все те ж саме і дешевше, чому такий розкид цін?

Якісна послуга не може коштувати дешево і підозріло низька ціна - вагомий привід для турботи. Наші ціни обумовлені реально високою собівартістю координації даної програми і інших послуг, що надаються в рамках програми сурогатного материнства, а також гарантією їх якості з боку нашої компанії. В Інтернеті ви можете зустріти пропозиції "схожих послуг" із сторони т.з. "сірих посередників", здійснюваних через сумнівні компанії, які пропонують більш низькі ціни, але, укладаючи з ними договір ви повинні розуміти, що добрі обіцянки навряд чи будуть виконані. Нашій компанії ви платите за високу якість пропонованих нами послуг і за 100% гарантію виконання нами всіх узятих на себе зобов'язань, за гарантію успіху Вашої програми. Ми забезпечуємо всім нашим сурогатним матерям ідеальні умови для участі у вказаних програмах, наші кандидатки володіють ідеальних фізичним і психічним здоров'ям і годні до дітородіння.

Наші куратори ведуть програму з першого дня її початку і до моменту, коли ви забираєте вашого малюка з пологового будинку. Об'єм фінансових витрат ми обговорюємо з вами наперед і сума договору не міняється зразу ж по настанню вагітності "у зв'язку з обставинами, що змінилися" у сурмами або у афериста-посередника.

Наскільки я чув, в багатьох країнах сурогатне материнство заборонено. Чи є діяльність вашої компанії законною? Декілька попередніх спроб знайти сурмаму залишили відчуття нелегальності процесу взагалі.

Україна відноситься до числа небагатьох щасливих країн, де сурогатне материнство дозволено законом. Пункт 2 статті 123 Сімейного кодексу України встановлює походження дитини при застосуванні методів штучного запліднення і чітко визначає батьками народженого сурогатною матір'ю дитини подружню пару, яка надала свої гамети і скористалася послугами сурмамы. Пункт 3 цієї ж статті закріплює можливість використання подружжям при ЕКО донорських ооцитів, при цьому ембріон у будь-якому випадку вважатиметься тим, що походить від подружжя. В доповненні до Закону України "Про трансплантацію органів і інших анатомічних матеріалів людини" від 16 липня 1999 року сказано, що подружжя, яке дало згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій, володіє в повному об'ємі батьківськими правами і обов'язками по відношенню до дітей, які народилися в результаті цих методик.

Що стосується діяльності нашої компанії, то Ви завжди можете ознайомитися в нашому офісі з оригіналами наших статутних і реєстраційних документів, копії свідоцтва про державну реєстрацію та про постановку на облік в податковій інспекції будуть прикладені до договору. Всі розрахунки з нашою компанією здійснюються виключно шляхом переказу грошових коштів на наш банківський розрахунковий рахунок. З готівкою ми не працюємо. Якщо ж від вас хочуть отримати тільки "нал" і відразу, то це, поза сумнівом, повинне стати приводом для серйозної турботи.

Чи можна робити сурогатній матері штучну інсемінацію спермою чоловіка?

Це програма т.з. "традиційного сурогатного материнства". "Традиційне сурогатне материнство" із застосуванням методу штучної інсемінації сурогатної матері в Україні не передбачено і регулюється звичайним сімейним правом - тобто "традиційна сурогатна мати", що народила дитину, повинна бути записана його матір'ю, батьківство повинне встановлюватися через сумісну заяву з біологічним батьком. Дружина біологічного батька повністю випадає з даної схеми і може тільки в майбутньому усиновити дитину свого чоловіка - після отримання згоди сурогатної матері. У випадку, якщо існують свідчення до донорства ооцитів, подружжя, охочого, щоб запрошена ними сурмама виступила також і в цій якості, щоб уникнути складнощів при реєстрації дитини слід рекомендувати скористатися процедурою ЕКО.

Я живу один і через особисті обставини навряд чи зможу завести дитину звичайним способом. Чи можливо скористатися програмою сурогатного материнства самотньому чоловіку?

Право на продовження роду є невід'ємним і природним правом людини, якою всі ми наділені з моменту народження. У Вашому випадку може застосовуватися схема "традиційного сурогатного материнства", і батьківство повинне бути встановлено ще до пологів шляхом подачі батьком і матір'ю дитини сумісної заяви до органу РАГС (п. 2 ст. 125 Сімейного кодексу України). В цьому випадку мати може у встановленому законом порядку відмовитися від дитини в пологовому будинку. Біологічний батько на підставі нотаріально завіреного документа про встановлення батьківства забирає свою дитину з пологового будинку і реєструє його в органі РАГС. При цьому в свідоцтві про народження в графі мати повинен ставитися прочерк або ж - що рекомендується - прізвище матері ставиться по прізвищу батька дитини, її ім'я по батькові - по його вказівці.

На які суми потрібно розраховувати, плануючи завести дитину за допомогою сурмами? І скількох коштує ваша первинна консультація?

В будь-який день, окрім вихідних і святкових днів з 9 до 19 годин Ви можете звернутися за особистою консультацією до наших юристів з приводу будь-яких питаннь що Вас цікавлять. Всі консультації по сурогатному материнству в нашій компанії безкоштовні. Просимо заздалегідь зв'язатися з нами для узгодження зручного для вас часу візиту, прийом ми ведемо тільки по попередньому запису.

Чи можливі якісь гарантії того, що сурогатна мати не вирішить залишити дитину собі? І наскільки ретельно перевіряється фізичне і психічне здоров'я передбачуваної сурмами?

За роки роботи ми накопичили великий досвід в підборі сурмам. В нашій базі потенційних кандидаток багато десятків жінок, що відповідають найстрогішим вимогам. При будь-якому договорі сурогатного материнства проводиться повна перевірка здоров'я сурмами відповідно до вимог наказу №579 Мінохоронздоров'я України.

В новому Сімейному кодексі України (ст. 123, п. 2) закріплено положення про те, що у разі перенесення іншій жінці ембріона, зачатого подружжям, батьками дитини є саме подружжя. Пункт 3 цієї ж статті закріплює можливість використування подружжям при ЕКО донорських ооцитів, при цьому ембріон у будь-якому випадку вважатиметься тим, що походить від подружжя. В доповнення до Закону України "Про трансплантацію органів і інших анатомічних матеріалів людини" від 16 липня 1999 року сказано, що подружжя, яке дало згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій, володіє в повному об'ємі батьківськими правами і обов'язками по відношенню до дітей, які народилися в результаті цих методик. Отже залишити вашу дитину собі сурогатна мати не зможе, вона є не більш, ніж нянею, якій ви довірили свою дитину на дев'ять місяців.

Наскільки важливо наше здоров'я для того, щоб народити дитину за допомогою сурогатної мами? Чи можливе проведення такої програми якщо один з батьків серйозно хворий?

Навіть у разі наявності серйозних захворювань у батьків шанс зачати здорову дитини вельми великий. На жаль, відповісти на питання без всестороннього медичного обстеження достатньо складно, тому ми могли б порекомендувати Вам медичний центр, за допомогою якого можливо отримати детальну відповідь на Ваше питання.

Після довгих літ сумісного життя дітей завести ми не зуміли. Я кілька разів зверталася до лікарів, вони завіряють, що я абсолютно здорова і перешкод до того, щоб народити, не бачать ніяких. А ось мій чоловік звертатися до лікарів не хоче категорично, на його думку, у нього жодних проблем із здоров'ям не існує. Як мені бути?

Ваша ситуація - не рідкість. Багато чоловіків через різні причини не можуть запліднити жінку в природних умовах, хоча і не є безплідними. В таких випадках в клінічних умовах проводять спеціальну обробку сперми чоловіка і штучну інсемінацію дружини. Шанси на благополучне зачаття при цьому дуже великі.

Я хочу, щоб народився неодмінно хлопчик. Чи можна наперед визначити стать майбутньої дитини?

Хоча технічно "запрограмувати" стать майбутньої дитини за допомогою існуючих технологій можливо, але ця процедура значно зменшує вірогідність успішного запліднення. Крім того, з етичної точки зору таке втручання для нас допустимо тільки за наявності серйозних медичних свідчень.

Що необхідне, щоб стати сурогатною матір'ю? Які вимоги до них висуваються?

В практиці звичайними вимогами, що склалася, є:

 • вік від 20 до 40 років;
 • наявність власної здорової дитини;
 • психічне і соматичне здоров'я.

Об'їм обстеження сурогатних матерів:

 • визначення групи крові і резус-чинника;
 • аналіз крові на сифіліс, ВІЧ, гепатити В і С (дійсний 3 місяці);
 • обстеження на інфекції: хламідіоз, генітальний герпес, уреаплазмоз, мікоплазмоз, цитомегалію, краснуху (дійсно 6 місяців);
 • загальний аналіз сечі (дійсний 1 місяць);
 • клінічний аналіз крові + здатність згущуватися (дійсний 1 місяць);
 • біохімічний аналіз крові: АЛТ, АСТ, білірубін, цукор, сечовина (дійсний 1 місяць);
 • флюорографія (дійсна 1 рік);
 • мазання на флору з уретри і цервикального каналу і ступінь чистоти піхви (дійсні 1 місяць);
 • цитологічне дослідження мазків з шийки матки;
 • огляд терапевта і висновок про стан здоров'я і відсутність протипоказань до виношування вагітності (дійсний 1 рік);
 • огляд і висновок психіатра (однократно);
 • загальне і спеціальне гінекологічне обстеження.